سطح آموزش در اسپانیا طی ۲۵ سال گذشته با اصلاحات آموزشی بسیار بهبود یافته است. آخرین بررسی OECD / PISA از استانداردهای آموزشی کودکان ۱۵ ساله در ۷۰ کشور در سال ۲۰۱۵ نشان داد که عملکرد اسپانیا در ریاضیات، خواندن و علوم دیگر بالاتر از میانگین OECD (مجوعه ای از کشورهای توسعه یافته اروپایی، آسیایی، امریکایی) است. این کشور از نظر حس تعلق خاطر دانش آموزان به مدرسه، از رتبه بسیار بالایی برخوردار و در بین تمام کشورهایی که مورد ارزیابی قرار گرفته اند، رتبه اول را کسب کرده است.

در حال حاضر وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش (MECD) مسئولیت کلی آموزش در اسپانیا را بر عهده دارد. آموزش دینی در در مدارس دولتی اسپانیا ارائه می شود اما فراگیری آن اختیاری است.

سیستم آموزشی اسپانیا

• سیستم آموزشی اسپانیا به چهار مرحله تقسیم می شود که دو مورد آن اجباری است:

• مهد کودک – ۳ تا ۶ سال (اختیاری)

• دبستان – ۶ تا ۱۲ سال (اجباری)

• آموزش متوسطه ESO – 12 تا ۱۶ سال (اجباری)

• آموزش متوسطه Bachillerato  (اختیاری)

آموزش اجباری در اسپانیا در پایان ESO به پایان می رسد. در سن ۱۶ سالگی، دانش آموزان، آموزش حرفه ای را برای ورود به یک حرفه و شغل شروع و یا در کل تحصیلات را ترک می کنند. دانش آموزانی که مایل به ادامه تحصیل هستند، می توانند تا دو سال دیگر برای کسب گواهینامه Bachillerato ادامه تحصیل دهند که تقریباً برابر با سطح “A” در متد آموزشی انگلیس است. این گواهی برای امتحان ورودی به دانشگاه لازم است.

اگر به همراه فرزندان خود برای اقامت در اسپانیا اقدام می نمایید، بسیاری از مدارس در اسپانیا وجود دارند که از میان آنها می توانید مدارس رایگان دولتی اسپانیا، مدارس خصوصی دو زبانه و یا مدارس بین المللی را انتخاب کنید.

مدارس بین المللی و دو زبانه

بسیاری از مدارس بین المللی در اسپانیا کاملاً مستقل هستند و بر اساس متد آموزشی عمدتا در دو گروه زیر تقسیم بندی می­ شوند:

• متد آموزشی انگلیسی (سطوح GCSE و A)

• متد آموزشی ایالات متحده (دیپلم دبیرستان آمریکایی و امتحانات ورودی کالج) و کارشناسی بین المللی (IB)

 استانداردهای آموزشی و امکانات ورزشی/ تفریحی این مدارس بسیار بالا ارزیابی می شود و عموما از سن مهد کودک تا سطح ورودی دانشگاه را پوشش می دهند.