اسپانیا یکی از آزاد ترین کشورها در جهان با جامعه ای پذیرا و ذهن باز است. در این کشور اجتماع مؤثری از مهاجران متنوع دیده می­شود، بنابراین شروع یک زندگی جدید در آن به مراتب راحت‌تر است.

بر اساس مطالعه میدانی موسسه مالی انگلیسی  HSBC، اسپانیا در میان ۵ کشور نخست جهان (شامل سنگاپور، نیوزلند، کانادا و سوئیس) برای زندگی و کار است.

مهمترین عواملی که اسپانیا را در این رتبه قرار می دهد عبارتند از:

اقتصاد اسپانیا جزو اقتصادهای بزرگ دنیا با جایگاه مناسب محسوب می‌شود که این امر ناشی از زیر ساخت های مناسب، توسعه دانش و فناوری، جمعیت و حجم بالای توریست است که در ساختار اقتصادی کشور ایجاد تقاضا می‌کند.

بر اساس شاخص های بین المللی اسپانیا جزو ده کشور آزاد دنیا از منظر سهولت کسب و کار و سرمایه گذاری است.

اسپانیا علاوه بر مزیت های ناشی از صنعت توریسم از یک ساختار کاملاً صادرات محور برخوردار است. به نحوی که رتبه دوم سهم صادرات در اروپا را به خود اختصاص داده است. عمده صادرات اسپانیا به کشورهای اروپایی است و این امر بیانگر سطح بالای کیفیت و فناوری محصولات صادراتی است. نکته قابل توجه اینکه ۴۳٪ این حجم از صادرات توسط شرکت های خارجی که در اسپانیا سرمایه گذاری کرده اند صورت پذیرفته است.

کشور اسپانیا به دلیل موقعیت جغرافیایی و سوابق تاریخی و فرهنگی خود عملاً دروازه ورود به سایر بازارهای دنیا است. غیر از اروپا کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی، شمال آفریقا و خاورمیانه سهم مناسبی از تجارت با اسپانیا دارند.

بر اساس ارزیابی مجمع جهانی اقتصاد، اسپانیا در میان ۱۵ کشور نخست جهان از نظر زیرساخت و شبکه لجستیک (شامل فرودگاه ها، بنادر، شبکه ریلی، جاده) است و از نظر زیرساخت ارتباطات دیجیتال در میان کشورهای پیشرو در جهان است. وجود فرودگاه های بین المللی متعدد و برقراری پرواز به بسیاری از مقصدهای تجاری مهم دنیا زیر ساخت مناسبی جهت تعامل با دنیا را پدید آورده است. امروزه توسعه اقتصاد و تجارت بین المللی بدون وجود بندرگاه‌های بزرگ امری دشوار است؛ اسپانیا به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه خود نزدیک به ۳۰ بندر تجاری بزرگ دارد. شبکه ریلی اسپانیا در دنیا معروف است. رتبه دوم در جهان و رتبه اول در اروپا با نزدیک به ۱۶۰۰۰ کیلومتر بیانگر وجود یک زیر ساخت توسعه ای بی نظیر در این کشور است. اسپانیا همچنین بزرگترین شبکه ارتباط زمینی اروپا را با حدود ۱۷۰۰۰ کیلومتر بزرگراه و حدود ۱۵۰۰۰ کیلومتر اتوبان در خود جای داده است.

اسپانیا یکی از بهترین کشورهای جهان برای Business School ها است و همواره در لیست Top Ten اروپا جایگاه ویژه ای دارد.

بدون شک توسعه امروز جهان مرهون استارتاپ ها و پارک های فناوری است، اسپانیا با سیاست گذاری درست در این حوزه بیش از ۸۰ پارک فناوری ایجاد نموده که حدود ۶۵۰۰ شرکت در آنها فعالیت می‌نمایند.

اسپانیا آفتابی ترین کشور اروپا است. سواحل مدیترانه در بیش از ۳۰۰ روز سال کاملاً آفتابی است و تنها روزهای غیرآفتابی سال محدود به ماه های زمستان هستند. افراد زیادی زندگی در اسپانیا را برای دوران بازنشستگی خود انتخاب می­کنند، کشوری میان کوه و دریا که چشم اندازهای بسیار دیدنی و متنوع دارد و مناظر کوهستانی سرسبز در شمال و سواحل مدیترانه در جنوب آن قابل رویت است. بهترین سواحل اروپا به لحاظ استاندارد کیفی با بیش از ۵۷۷ پرچم آبی به نشانه آلوده نبودن ساحل متعلق به اسپانیا است. این سواحل بسیار دیدنی و متفاوت دارای بهترین امکانات برای افراد ناتوان جسمی و سالمندان هستند.

اسپانیا کشوری‌است با بیشترین مراکز تفریحی که ساکنان آن زمان زیادی را به تفریح می­‌گذرانند و یه راحتی از نوشیدن یک قهوه و یا صرف وعده­‌های مختلف غذایی بیرون از منزل و رستوران‌های متنوع آن لذت می‌برند. اسپانیا خوش مزه ترین نوشیدنی‌ها و غذاها را دارد. عادت‌های غذایی مردم اسپانیا به ذائقه ایرانیان بسیار نزدیک است. کشوری همیشه سر زنده که حتی با قدم زدن در خیابان‌ها و کوچه‌هایش می توان از آن لذت برد و منحصر به فرد بودن آرامش حاکم بر آن را درک کرد. در اسپانیا سالانه فستیوال های دیدنی مختلف و متعددی برگزار می­شود که شرکت کردن یا حتی رفتن به تماشای آن‌ها تجربه‌ای جالب و هیجان انگیز را به ارمغان می آورد.

با درنظر داشتن موارد فوق، انتخاب اسپانیا به عنوان مقصد مهاجرت، اقامت و سرمایه گذاری از چند وجه قابل بررسی است.

مزیت های مهم اسپانیا برای ایرانیان:

•  هزینه های پایین زندگی در مقایسه با شهرهای اروپایی، کانادا و کشورهای حاشیه خلیج فارس

•  فرهنگ بالا و برخورد بسیار گرم و صمیمی مردم اسپانیا با خارجیها

•  وجود آب و هوای همواره معتدل و بهره گیری از آفتاب در بیش از ۳۰۰ روز از سال

•  نزدیکی به ایران در مقایسه با کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلند

•  وجود ملیت‌های گوناگون در منطقه و ایجاد محیط چند فرهنگی با سطح مدارای بسیار بالا

•  سطح بسیار اندک جرایم در اسپانیا و امنیت فوق‌العاده

•  امکان اخذ بیمه سلامت و عمر و استفاده از خدمات درمانی سطح عالی بخش خصوصی و قابل استفاده در همه کشورها

•  امکان خرید هر نوع دارایی و تأسیس هر نوع شرکت و کسب و کار

•  امکان تحصیل رایگان یا استفاده از مدارس دوزبانه خصوصی و یا مدارس خارجی

•  امکان اخذ فرانچایزهای اسپانیایی، اروپایی، کانادایی و آمریکایی

•  امکان خرید ملک آماده یا در حال ساخت با حداقل بودجه

•  وجود فرودگاه‌های بزرگ در کمترین فاصله و امکان دسترسی به اکثر شهرهای اروپایی در حداقل زمان ممکن

•  وجود امکانات ورزشی دولتی و خصوصی متعدد برای کودکان و بزرگسالان

•  شبکه ریلی بسیار گسترده اسپانیا و امکان دسترسی به بسیاری از شهرها با کمترین هزینه و زمان

•  رابطه خوب و بدون حاشیه کشورهای ایران و اسپانیا در طول دهه‌های گذشته

•  جایگاه و موقعیت مناسب جامعه ایرانیان ساکن در اسپانیا که تصویری مثبت و مطلوب را از ایرانیان مقیم این کشور ایجاد نموده است

•  شباهت غذایی مردم اسپانیا با ایرانی‌ها. سبد غذای اسپانیایی‌ها عمدتاً شامل گوشت ماهی، پرندگان و گاو است که در کنار سبزیجات زیاد طبخ و مصرف می شوند.