اسپانیا به دلیل آب و هوای مدیترانه‌ای و معتدل، سواحل و مناظر زیبا و همچنین تنوع جغرافیایی و فرهنگ غنی یکی از پرطرفدارترین کشورهای اروپایی برای زندگیست. اسپانیا به لحاظ وسعت، جمعیت، اقتصاد و تولید ناخالص ملی در جایگاه پنج کشور نخست اروپایی است. پایتخت اسپانیا شهر مادرید و دیگر شهرهای مهم و بزرگ این کشور بارسلون، والنسیا، سویا، مالاگا، بیلبائو، جزایر مایورکا و لاس پالماس هستند.

موقعیت جغرافیایی

کشور اسپانیا با مساحت حدود ۵۰۵ هزار کیلومتر مربع در شبه‌ جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا قرار دارد. سرزمین اصلی اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس هم مرز است. مرز اسپانیا با پرتغال طولانی‌ترین مرز یکپارچه در اتحادیه اروپا است.

قلمروی اسپانیا افزون بر سرزمین اصلی شامل جزایر بالئارس در دریای مدیترانه، جزایر قناری در سواحل آفریقایی اقیانوس اطلس، دو شهر خودمختار سئوتا و ملیا در آفریقای شمالی هم مرز با کشور مراکش و  چندین جزیره مسکونی و غیر مسکونی دیگر می‌باشد.

اسپانیا بصورت فدرالی اداره می گردد و شامل ۱۷منطقه و ۲ شهر خودمختار است که عبارتند از اندلس، آراگون، آستوریاس، جزایر بالئارس، باسک، جزایر قناری، کانتابریا، کاستیا-لامانچا، کاستیا-لئون، کاتالونیا، اکسترمادورا، گالیسیا، لاریوخا، مادرید، مورسیا، نارابا‌و والنسیا.

جمعیت

اسپانیا حدود ۴۷ میلیون نفر شهروند دارد و پنجمین کشور قاره اروپا به لحاظ جمعیت محسوب می شود.نرخ رشد جمعیت اسپانیا طی دوره پنج ساله ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ نزدیک به صفر بوده و شاخص تراکم جمعیت اسپانیا بسیار کم (جایگاه ۱۱۳ دنیا) و نسبت به انگلیس، فرانسه، ایتالیا و آلمان تراکم جمعیت کمتری دارد. رتبه شاخص امید به زندگی در اسپانیا با میانگبن ۸۳ سال، دومین کشور در جهان است.

زبان

زبان رسمی کشور، اسپانیائی (کاستیانا) است که یکی از اصلی ترین زبانهای زنده دنیاست. در دنیا بیش از  ۴۰۰ میلیون نفر اسپانیایی صحبت می کنند. سایر زبان های منطقه ای اسپانیا کاتالان، باسکی و گالیسیائی هستند.

نظام سیاسی

نوع حکومت در اسپانیا پادشاهی و نظام سیاسی آن نیز دموکراتیک-پارلمانی می باشد. پادشاه کنونی آن فیلیپ ششم و نخست وزیرش پدرو سانچز است. سیستم سیاسی کنونی اسپانیا بر اساس قانون اساسی مصوب سال ۱۹۷۸ است که پس از درگذشت ژنرال فرانکو اجرایی شد. در حال حاضر نظام سیاسی اسپانیا کاملا دموکراتیک است و جایگاه پادشاهی نمادین و فقط برای تحکیم وجهه ملی و اتحاد کشور است.

بهداشت و درمان

از منظر سیستم بهداشت و درمان، جایگاه اسپانیا در رتبه بندی جهانی بسیار خوب ارزیابی می گردد. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی WHO این کشور در رده ۱۰ کشور نخست دنیا و ۳ کشور نخست اروپا پس از فرانسه و ایتالیا قرار دارد. معیارهای ارزیابی، سیستم سطح کمی و کیفی سلامت، درمان و تامین هزینه است.

لازم بذکر است سیستم بهداشت و درمان در کشور اسپانیا یکی از مشخصه های رفاه در این کشور بوده و از سطح و استاندارد بالایی برخوردار است. بر اساس مطالعه ای که موسسه بلومبرگ در سال ۲۰۱۹ و در  ۱۷۰ کشور با عنوان Global Health Index Scores  انجام داده، اسپانیا رتبه نخست سلامت را کسب نموده است. در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، هزینه بیمه درمان پایین بوده، اما سطح کیفیت خدمات درمانی بالا ارزیابی شده است. بیمه درمان در اسپانیا به دو صورت بیمه عمومی و بیمه خصوصیست که نوع خصوصی آن برای کسانی که به این کشور مهاجرت می نمایند، الزامی و البته بسیار مفید است.  

آموزش و تحصیل

تحصیل در مقاطع ابتدایی و متوسطه در مدارس اسپانیایی زبان برای شهروندان و افراد مقیم رایگان است. همچنین مدارس بین المللی دو زبانه / چند زبانه نیز به تعداد کافی وجود دارند که با اخذ شهریه، خدمات آموزشی ارائه می نمایند. آموزش عالی نیز دردانشگاه های دولتی اسپانیا رایگان است. در سال ۲۰۱۹، ۲۴۰ مدرسه بین المللی شناسایی شده که تعداد ۱۸۳ مورد از آن ها به زبان انگلیسی و مابقی به زبان هایی نظیر فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی فعالیت می کنند.

شاخص کیفیت زندگی در شهرهای اسپانیا

یکی از معیارهای مقایسه برای انتخاب مقصد مهاجرت و اقامت، شاخص کیفیت زندگی (Quality of Life)  است. این شاخص بر اساس معیارهای قدرت برابری خرید، امنیت، بهداشت و درمان، شرایط آب و هوا، هزینه زندگی، بهای ملک، ترافیک و سطح آلاینده های هوا ارزیابی می گردد.

جدول زیر به مقایسه شاخص های کیفیت زندگی در شهرهای مادرید و مالاگای اسپانیا با شهرهای استانبول ترکیه و تورنتو کانادا پرداخته است.